Qazaxıstan Rusiyadan yan keçən marşrutla bağlı sənəd imzalamaq istəyir - Layihəyə Azərbaycan da daxildir
Qazaxstan Rusiyadan yan keçən nəqliyyat marşrutu TRACECA üçün vahid tranzit icazəsi haqqında saziş imzalamağa hazırlaşır.
"Azsiyaset" KazTAG-a istinadla xəbər verir ki, hökumətin qərar layihəsində deyilir:
“Bu Sazişin müddəaları vahid tranzit icazəsindən istifadə etməklə iştirakçı dövlətlərin ərazilərindən avtomobil nəqliyyatı ilə yüklərin beynəlxalq daşınmasını tənzimləyir, onun verilməsi və tətbiqi şərtlərini və prosedurlarını, Vahid Tranzit İcazəsi ilə bilavasitə bağlı olan digər müddəaları müəyyən edir”.
Sənədə əsasən, saziş beynəlxalq avtomobil daşımalarının sadələşdirilməsi və sürətləndirilməsi, prosedurların şəffaflığının və rəqəmsallaşdırılmasının artırılması, TRASEKA marşrutları üzrə tranzit axınlarının artırılması üçün vahid tranzit icazəsi mexanizminin yaradılmasını nəzərdə tutur.
"İlk praktiki nəticələrin sənədin qüvvəyə minməsindən sonra (dördüncü bildirişin alınmasından 30 gün sonra) əldə edilməsi gözlənilir və Vahid Tranzit İcazəsindən istifadənin illik dövrü yanvarın 1-dən növbəti ilin 31 yanvarınadək daşınmanın sabit planlaşdırılmasını və proqnozlaşdırıla bilməsini təmin edəcək. Sazişin müddəalarının yerinə yetirilməsi səlahiyyətli orqanlar arasında sərhəd nəzarətinin yaxşılaşdırılmasına, transit daşımaların daha səmərəli əlaqələndirilməsinə səbəb olmalıdır. daşımalar”.
TRASEKA (Avropa-Qafqaz-Asiya Nəqliyyat Dəhlizi) Avropa İttifaqının təşəbbüsü ilə 1993-cü ildə Brüssel konfransında Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizinin yaradılması və inkişafına yönəlmiş beynəlxalq əməkdaşlıq proqramıdır.
O, 13 ölkəni, o cümlədən Qazaxıstan, Ermənistan, Azərbaycan, Gürcüstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Özbəkistan, Türkiyə, İran və digər dövlətləri birləşdirir və vahid nəqliyyat sənədi altında yüklərin və sərnişinlərin multimodal daşınması üçün Qara dəniz, Qafqaz və Xəzər dənizi ilə dəmir yolu, avtomobil, dəniz və hava yollarını modernləşdirmək məqsədi daşıyır.
Proqram regional iqtisadi inteqrasiyanı, ticarəti, investisiyaları və Hökumətlərarası Komissiya vasitəsilə razılaşdırılan Trans-Sibir Dəmir Yolu kimi ənənəvi marşrutlara alternativləri təşviq etmək üçün nəzərdə tutulub.