Ermənistan xüsusi xidmət orqanının rəhbəri vəzifəsindən niyə uzaqlaşdırıldı? - Erməni siyasətçinin rəyi
Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin rəhbəri Arqişti Kyaramyanın istefası Ermənistan-Rusiya münasibətlərinin mövcud məntiqindən irəli gəlir.
Azsiyasət.com xəbər verir ki, bu fikri “Sputnik Ermənistan”a verdiyi müsahibədə siyasətçi Vigen Akopyan deyib.
"Mən hesab edirəm ki, MTX rəhbəri kimi bu vəziyyət mövcud taktiki məntiqdən və gələcəkdə Rusiya ilə strateji münasibətlərdən irəli gəlməyib. Ən azı olaraq. Bəlkə də digər funksional səbəblər də ola bilərdi, amma böyük ehtimalla ilk dəqiqədən əsas səbəb olub", - o deyib.
Siyasətçi etiraf edir ki, bu tək kadr dəyişikliyi olmayacaq, çünki müharibə zamanı ordunun rolu kəskin şəkildə artır.
Politoloq Suren Surenyants Karamyanın isə öz növbəsində istefasının iki mümkün versiyasını adlandırır.
Bunlardan birincisi: Moskvadan Yerevana Karamyanın etibarlı kadr olmadığını çatdıra biliblər.
"Və mümkündür ki, Karamyan Ermənistan-Rusiya münasibətlərində "ahəngdarlığı” "təmin etmək üçün vəzifəsindən kənarlaşdırılıb", - Surenyants deyib. İkinci versiya istefanın MTX-nin Qarabağdakı döyüş əməliyyatları ilə bağlı bəzi tapşırığı yerinə yetirməməsi ilə əlaqəli ola bilər.
Hər halda, Argişti Karamyan, Surenyantsa görə bu vəzifəyə uyğun deyildi. Nə siyasi xadim, nə islahatçı, nə də peşəkar deyildi.
O, bəlkə də mövcud hakimiyyətin ən uğursuz təyinatı idi", - Surenyants əlavə edib.