Blinken deyir ki, ABŞ yaxın həftələrdə İsveçin NATO-ya daxil olacağını gözləyir
ABŞ İsveçin NATO-ya daxil olmasının "yaxın həftələrdə" baş tutacağını gözləyir, Turan-ın Vaşinqton müxbiri bildirib.
"Azsiyaset.com" bildirir ki, "Biz bunun olacağına şübhə etmirik və bunu gözləyirik", - dövlət katibi Entoni Blinken İsveçin baş naziri Ulf Kristersson ilə birlikdə mətbuat konfransında bildirib.
Türkiyənin yaratdığı problemlər səbəbindən NATO öz səylərini buna yönəldib və bu, İsveçin, eləcə də Finlandiyanın xidmətləridir ki, onlar bu məsələnin həlli üçün konkret tədbirlər görüblər.
Dövlət Departamentinin məlumatına görə, çərşənbə axşamı Blinken Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu ilə danışıb. Tərəflər NATO birliyinin vacibliyini vurğulayıblar və Blinken "hazırda İsveçin Şimali Atlantika ittifaqına qoşulmağa hazır olması ilə bağlı qəti inamını təkrarlayıb", - Dövlət Departamentinin məlumatında deyilir.
Bu addım prezident Baydenin Türkiyənin yenidən seçilmiş prezidenti Ərdoğanla danışığından bir gün sonra baş tutub. O, əgər Ankara İsveçin NATO-ya daxil olmasını əngəlləməyə son qoyarsa, Amerikanın yeni F-16 qırıcılarının satışının mümkünlüyünü müzakirə edib.